Alaçatı’nın İlk ve Tek

Kabuklu Deniz Mahsulü

Restoranı

SOTA ALAÇATI

Denizin özel lezzetlerinden canlı istiridye, canlı istakoz, yengeç ve midye çeşitlerine kadar geniş bir menü sunan Sota'da, misafirlerimizi şık ve sakin bir ortamda leziz ve eşsiz bir keşif yolculuğuna çıkarıyoruz.


Ege Denizi'nin eşsiz ve bol çeşitli doğasından esinlenerek oluşturduğumuz menümüzde, kabuklu deniz ürünlerinin en güzel örneklerini misafirlerimizle buluşturmaktayız.


Restoranımızda kullanılan her malzemenin yöresel ve geleneksel yöntemlerle üretilmiş ve coğrafi etiketli olmasına özen gösteriyoruz. Bu sayede ülkemizin küçük ve yerel üreticisine destek oluyoruz. Ve keyifli müziklerimizle misafirlerimize benzersiz bir tecrübe sunuyoruz.


Sota'da öğlen servisinden başlayarak gece 00.30'a kadar hizmet veriyoruz. Mevsimsel ürünlerden oluşan lezzetlerimiz, şık atmosferimiz ve keyifli müziklerimiz ile misafirlerimize benzersiz bir tecrübe sunuyoruz.

Mutfak Kültürümüz

Tecrübeli şeflerimizden yönetim kadromuza kadar, genç ve dinamik bir ekibin ürünü olan mekanımız; deniz mahsullerinin rafine bir seçki ile tasarlanan menüsünün yanı sıra, ev yapımı özel içecek ve kokteylleriyle de dikkat çekiyor.

Alaçatı’nın merkezi kalabalığından uzak ama merkezinde kalan konumuyla ‘’sota’’ bir ambiyans yaşatan mekanımız; sadece akşam yemeklerinde değil, öğlen yemeklerinde ve kahvaltısıyla da lezzetli yemek isteyenlerin ilk tercihlerinin başında geliyor.

İş yemekleri, toplantılar ve etkinlikler içinde üst düzey seçenekler sunan restoranımız; farklı menüsü ve mekan ambiyansıyla misafirlerine keşfedilmemiş lezzetler sunmaya adaydır.

SOTA ALAÇATI’DA MUTLAKA YEMEK YEMELİSİNİZ!

Çünkü; özenle hazırlanan yemeklerimizin tümü Ayvalık ve Seferihisar’daki kendi zeytinliklerimizden gelen halis sızma zeytinyağı ile ve yayık tereyağı ile üretilir.

Zeytinyağımız, Gödence köyündeki eski değirmende soğuk sıkım taş baskı yöntemiyle sıkılmaktadır. Siyah zeytinimiz ve yeşil zeytinimiz Ayvalık’tan gelir. Her yıl Kasım ayında toplanan zeytinler, yaklaşık 5 aylık sürede hiçbir katkı maddesi kullanılmadan olgunlaştırılarak üretilmektedir.

Alaçatı'nın en önemli butik oteli olan Viento Otelimizde ve kabuklu deniz ürünleri menüsü ile Alaçatı'da tek olan Sota Restoranımızda insan sağlığına uygun, kendi karakterleri, hikayeleri ve kaliteleri olan ürünler kullanıyoruz... Bu sebep ile doğal tarım, yerli hayvancılık, yerli tohumlar olmaz ise olmazımızdır. Kişilikli ürünleri kendi isimleri ile kullanırız. Bütün misafirlerimize kullandığımız ürünleri nereden aldığımız söyleriz. Alaçatı'da birçok ürünün ve üretim yerinin Türkiye çapında ünlenmesine ve markalaşmasına büyük katkımız olmuştur.

YÖRESEL LEZZETLER ŞÖLENİ

Bizim mutfağımıza kızartma yağları ve trans yağlar asla girmez. Misafirlerimizi adeta evimize gelmiş konuklarımız olarak düşündüğümüz için, sunduğumuz ürünlerin mevsiminde ve yöresinden temin edilmesine özen gösteriyoruz. Sota Alaçatı, üzerinde bulunduğu yörenin, yani Ege’nin meşhur tatlarını ve köklerinden gelen ürünlerini geleneklerine bağlı şekilde yola çıkarak ve lezzetli tekniklerle harmanlayarak müşterilerine sunmaktadır. Peynirlerimiz Bergama’dan, Karaburun’dan, Kars’tan ve Çorum yaylalarından temin edilir. Reçellerimizi %100 pancar şekerinden ve doğal meyvelerden katkısız olarak kendimiz üretiyoruz. Sebzelerimizi ise Alaçatı’daki yerel üreticilerden temin ediyoruz.

Buğdaydan ekmeğe, tuzdan şekere atalardan gelen usullerle, ilaçsız, katkısız olarak üretilip sofranıza kadar gelen yiyeceklerimizi güvenle ve keyifle tüketin.